ukUkrainian ruРусский

Якщо Бог не поставив крапку в якійсь справі, тоді і людині це зробити не під силу. І навіть якщо в залі суду обвинуваченому зачитали найсуворіший вирок, суверенний Верховний Суддя здатний цей вирок змінити.

Цікавою історією про звільнення ув’язненого з довічним позбавленням волі і його нового життя поділився з нами старший служитель Місії “Євангельське милосердя “Слово життя” Сергій Казьменко. За словами Сергія, нещодавно у нього відбулася зустріч з чоловіком, якому він п’ять років тому служив в маріупольському слідчому ізоляторі в камері довічного ув’язнення. Віталій, який у минулому році дивним чином вийшов на свободу, сьогодні живе в Маріуполі разом зі своєю сім’єю. Йому за 40. Займається підприємництвом, зареєстрував правозахисну організацію. Палко бажає допомагати ув’язненим в колоніях, і вже зробив перші кроки на шляху до своєї мети. Сам він з особистих причин відмовився від інтерв’ю – не любить, коли його розпитують на цю тему, але не проти, щоб ми розповіли його історію зі слів Сергія Казьменко.

Далі розмова з Сергієм.

– Доброго дня, Сергію. Розкажіть, що ви пам’ятаєте про той день, коли служили Віталію в слідчому ізоляторі п’ять років тому? Яким ви його пам’ятаєте?

У той день ми з братами ходили по слідчому ізолятору і проповідували Євангеліє. Роздавали християнські газети і брошури всім, хто там був – чоловікам, жінкам, неповнолітнім, також робочому персоналу. Цікаво, що в той день адміністрація дала нам дозвіл поговорити з довічно ув’язненими, це буває рідко.

Грудень 2011 року. Служителі моляться за Віталія в маріупольському слідчому ізоляторі (натисніть на фото, щоб переглянути оригінал на Facebook)

 

Віталій сидів в камері один. Він виявився досить відкритий до розмови, тому що людині в одиночній камері дуже не вистачає спілкування. Ми завели розмову, запитали, як він оцінює своє життя на даний момент, коли знаходиться в камері для довічно ув’язнених і розуміє, що назад на свободу поріг в’язниці він може вже ніколи не переступити. Віталій тоді сказав, що вже зовсім інакше дивиться на все, усвідомлює цінність життя. Найважливіше, що йому хотілося комусь відкритися, і йому потрібні були ті, хто міг би його вислухати і зрозуміти. Тоді він поділився, що його посадили без провини, і злочинів він не вчиняв. І хоча в той час, 5-6 років тому, довести свою невинність було непросто, особливо якщо ти засуджений за тяжкі кримінальні злочини, він все ж подавав апеляції. Дуже хотів бути вдома з дружиною і дітьми, а не бачити їх періодично на побаченні у в’язниці. Ось така була щира розмова. Він тоді відкривав своє серце нам. А в кінці, ми сказали йому, що головне вірити Богу і Він зможе все змінити, що ми не знаємо, як це буде відбуватися, і в його випадку це непросто. Але запропонували за нього помолитися, щоб він прийняв Ісуса Христа як Господа і Спасителя. Він тоді простягнув руки через віконце в дверях камери і ми разом всі взялися за руки, він виголосив молитву покаяння, а ми помолилися за нього. Потім пішли. І все.

– Ви підтримували з ним зв’язок протягом цих п’яти років?

Ні. Оскільки я служу в місцях позбавлення волі в різних областях України, у мене рідко є можливість бувати кожну суботу або неділю в якомусь одному місці. Я приїжджаю лише раз в кілька місяців. Ще потрібно враховувати, що до довічно ув’язнених в основному не пускають. Але я знаю, що там служили наші брати.

– Як і де ви зустрілися після його звільнення? Він вас дізнався, ви його?

Вийшло дуже цікаво. Ту фотографію, на якій ми молимося за Віталія в камері п’ять років тому, я тоді ж опублікував в Facebook. Підписав її, що це унікальний момент – покаяння людини з довічним.

Віктор пише про звільнення Віталія в коментарях на Facebook-сторінці Сергія Казьменко (натисніть на фото, щоб переглянути оригінал на Facebook)

Нещодавно Facebook нагадав мені події п’ятирічної давності, показавши в стрічці цю фотографію. А я її знову опублікував в себе на сторінці. Це було цієї зими, перед новим роком. Люди стали коментувати її. І один з братів – Віктор, який на даний момент займається служінням в тому ж слідчому ізоляторі, написав в коментарях, що знає Віталія, що той покаявся і зараз на волі. Я почав розпитувати у Віктора про нього і дізнався, що вони спілкуються і навіть дружать сім’ями. Уточнив, чи можна з ним зустрітися. А коли недавно їздив до Маріуполя служити в декількох виправних закладах, я попросив Віктора відвезти мене до Віталія. Ми поїхали до нього додому. Сіли пити чай, розмовляти. Я в нього запитав: “Віталій, ти пам’ятаєш, як ми до тебе приходили, молилися з тобою?”. Він відповів: “Ти знаєш, за весь час ви приходили не одні, чесно, не пам’ятаю”. Тобто сам момент зустрічі він не пам’ятає, все ж стільки років пройшло у в’язниці. Ось так відбулася наша зустріч.

– А коли він вийшов на свободу?

Точно не можу сказати, але знаю, що в 2016 році

– Розкажіть же, як це сталося?

Після того, як він написав апеляцію, призначили перегляд його справи. Він також писав у Верховну Раду України. І хтось звідти зайнявся його справою. Віталій не розповідав подробиць, сказав лише, що на новий суд приїхав той чоловік з Ради і, з невідомих причин, не приїхали особи, які представляли потерпілу сторону. А коли його завели до зали суду, там просто зачитали постанову про його звільнення. По суті, в той же день із зали суду його і відпустили. Він взагалі не розумів, що відбувається. Я уявляю його вираз обличчя в той момент! Віталій розповідає: “Коли суддя сказав мені “Ви вільні “, я перепитав: “Я розумію, але скажіть, що мені зараз робити …? “. Йому просто не вірилося, що це сталося! Ось так буває. Після того він поїхав додому і зараз живе з сім’єю.

– Як сьогодні Віталій живе після свого звільнення?

Він підприємець, займається швацьким виробництвом. Та й сам по собі людина він досить заповзятлива. Наприклад, зараз проводить переговори з керівництвом кількох колоній, щоб організувати у них швацьке виробництво. Таким чином, він зможе дати роботу ув’язненим. Паралельно він ще зареєстрував правозахисну організацію: бажає допомагати людям в тих випадках, коли їх незаконно звинувачують у злочинах, яких вони не скоювали, тобто відстоювати їх права. Зараз він активно займається створенням команди волонтерів правозахисників, поглиблюється в потреби засуджених. Цей проект поки на самій ранній стадії розвитку.

– Дуже цікава історія. Раніше ви чули про такі випадки, коли в’язнів в Україні звільняли від довічного позбавлення волі?

Я про такі випадки ніколи не чув. На моїй практиці, скільки я служу в тюрмах, ще нікого ніколи не звільняли.

– Але ж за законом це ж можливо?

Можливо. Але я не знаю про такі випадки. У нашій судовій системі не так просто домогтися таких результатів.

Вдома у Віталія (з права наліво: Сергій Казьменко, Віталій з дружиною, Віктор)

 

– Поділіться, як на вас вплинула ця історія і зустріч?

Я бачу, що чудеса бувають. Не тільки чудеса зцілення, або звільнення від демонічних сил, але такі, коли Бог виводить з темниці людину, яка відкрила Йому своє серце.
Молитви не марні. І я розумію, що потрібно вірити в будь-яке диво – Бог може зробити що завгодно. Для Нього немає нічого неможливого, Він навіть може відкрити двері довічного ув’язнення.

Я ще раз переконався, що ми робимо правильну справу, рухаємося в правильному напрямку. Якщо це служіння дає спасіння людям, змінює долі багатьох, тоді варто вкладати себе і продовжувати служити ув’язненим.

 

Розмовляв Юрій Меншіков

ukUkrainian ruРусский